Skip to main content

Vysoký tlak odborne nazývaný artériová hypertenzia je zvýšenie tlaku krvi viac ako 140/90 torr.  Patrí medzi najčastejšie ochorenia súčasnosti. Hovoríme mu aj tichý zabijak, pretože sa k nám vkráda ticho, pomaly, bez varovania. Dlhý čas môže byť vyšší a príznaky nepocítime žiadne. Avšak dlhodobo zvýšený tlak pôsobí nepriaznivo na srdce, mozog , obličky, dochádza k poruchám spánku, zraku a v neposlednom rade k psychickej nevyrovnanosti.

Diagnostikovaná artériová hypertenzia patrí do rúk odborníka. V súčasnosti je veľké množstvo farmaceutických prípravkov na zníženie tlaku krvi, ale ja zastávam názor, že najdôležitejšia je prevencia.

Ponúkam zopár preventívnych opatrení k predchádzaniu vysokého tlaku krvi

Duchovné príčiny – potlačená agresia, emócie, ctižiadostivosť, chýbajúca flexibilita, dlhodobo nevyriešený citový problém. Buďme trpezlivý s nedokonalosťou druhých, i my máme svoje chyby, nech si každý žije svoj život taký, aký chce on sám.

Aromaterapia – levanduľa, ibištek, žen-šen, kozlík, hloh

Bylinky – oregáno, mäta pieporná, rozmarín, breza, koreniny ako napríklad škorica alebo kardamon môžete použiť pri pečení a varení

Homeopatická liečba sa u tejto patologie používa predovšetkým v prevencii a v počiatočnom štádiu choroby

Redukcia hmotnosti – pravidelný pohyb aspoň 30 minút denne a úprava jedálnička je prvým krokom k redukcii hmotnosti

Nefajčiť každá cigareta zvyšuje krvný tlak asi na 40 minút

Soliť s mierou alebo vôbec primerané množstvá soli, u žien šesť a u mužov osem gramov denne, neuškodia

Dostatočný príjem ovocia a zeleniny.

Zvýšený príjem rýb môže viesť k miernej redukcii tlaku krvi

Pitie čiernej kávy môže viesť prechodne k nevýznamnému vzostupu tlaku krvi. Je dôležité dodržiavať pravidelný pitný režim (1,5 až 2,5 litra tekutín denne)

Pravidelná konzumáciu vyšších dávok vitamínu C, horčíka a vitamínov skupiny B.

Cesnak ako prevencia na zníženie tlaku, najvhodnejší  v surovom stave

Ak aj po niekoľkých mesiacoch dodržiavania nefarmakologických postupov  neklesne tlak pod 140/90 torr je potrebné vyhĺadať  lekársku pomoc a liečba farmakopreparátmi bude pravdepodobne nevyhnutná.