Chrípka, bolesti hrdla a prechladenie sú bežné ochorenia, ktoré nás trápia rok, čo rok. V minulosti si ľudia pomáhali pri liečbe týchto ochorení rozličnými bylinkami, prírodnými liečivami, masťami. V súčasnej dobe, si málokto z nás dokáže predstaviť vyliečiť sa bez chemicky pripravených liekov. Liečba prírodnými prípravkami trvá dlhšie, ale je často chutnejšia a efektívnejšia. Neoslabuje organizmus, nepotláča príznaky a prirodzenou cestou dochádza k uzdraveniu organizmu. Prípravky, ktoré sú voľne dostupné v lekárni však majú rýchlosť, no ochorenia sa často vrátia späť. Prinášam zopár rád starých mám i lekárov. Vyberte si z toho to, v čo veríte, že Vás uzdraví. To je to najdôležitejšie. A keď Vám nepomôžu domáce lekváre, príďte ku mne a ja sa budem snažiť pomôcť všetkými možnými i nemožnými spôsobmi k uzdraveniu tela a opätovnému úsmevu na tvári.
Jediným krokom, aby sme sa vyhli chrípke a prechladnutiu je prevencia.
Som lekárka, ktorá verí ako západnej tak aj východnej medicíne a z každej sa snažím vziať len to najlepšie. Na prvom mieste je pre mňa pacient a odporúčam to, čo si myslím, že pre neho ako indivídium má najväčší benefit. U všetkých rizikových pacientov doporučujem očkovanie proti chrípke. Na druhej strane ľudia, ktorí sú zdraví, mladí bez vážnejších ochorení, očkovanie neodporúčam. Chrípka sa dá v dnešnej dobe zvládnuť u nerizikových pacientov aj bez očkovania.
Na posilnenie imunity mám odskúšané Osciloccoccinum 1x týždenne, vitamíny, najlepšie komplex vitamínov. Ovocie a zelenina obsahuje veľa vitamínu C, ten si organizmus zoberie toľko, koľko v danej chvíli jeho organizmus potrebuje. Nadmerné množstvo sa vylúči prirodzene telom. Treba si však uvedomiť, že zelenina, ktorú pestovali naši starí rodičia už nie je tou zeleninou, ktorú pestujeme teraz my. Nedám dopustiť na prípravky zo žraločej pečene, Echinaceu, probiotiká, ktorých užívanie od jesene do jari prirodzene posilní imunitu. U detí odskúšané a môžem doporučiť. Bežne dostupným a u mnohých pacientov často používaným je Imunoglukan.
Ďalej použi to, čo ti dal tvoj dom. Denne strúčik cesnaku, čerstvú cibuľu. Namiesto cukru používať celú zimu med. Každé ráno vie vzpružiť vlažná voda s citrónom. Kyslá kapusta obsahuje veľa vitamínu C hlavne v surovom stave, ale keď máte chuť na strapačky vychutnajte si ich. Jedlo pripravené s láskou dodá energiu nielen Vám, ale aj blízkym. Hrozienka namočené v citrónovej šťave sú zdravé a chutné. Naviažu vitamín C obsiahnutý v citróne. Zázvorový čaj na nezaplatenie počas dlhých zimných večerov, hypertonici pozor môže zvyšovať tlak.
Ak aj napriek všetkému Vás chrípka chytí za ruku nezúfajte, tu je zopár rád, aby ste nad ňou zvíťazili.
Prvým a takmer jediným krokom, aby ste nad chrípkou zvíťazili je ležať, ležať, ležať a chrípku vyležať.
Pri prvých príznakoch, zvýšenej teplote, celkovej slabosti užiť Osciloccocinum a 6 hod 3 krát, potom 1 krát asi týždeň a po ústupe príznakov 1krát týždenne. Pri teplote nad 38°C paracetamol, resp. ibuprofen. Ľudia, ktorí užívajú Warfarin, ANP, Pradaxu by ibuprofen /NSA/ nemali užívať. Paracetamol užívame každých 6 hodín, ak nám teplota neklesá môžeme každé 4 hodiny kombinovať ibuprofen s paracetamolom. Pri teplote nad 39°C a bez výrazného poklesu teploty aj pri použití lieku proti teplote sú neoceniteľné zábaly. Ovinúť chorého do vlažnej osušky a prikryť plachtou, vlažný kúpeľ, prekrojiť zemiak a priložiť na chodidlá. Samozrejme celkové posilnenie imunity, dostatok tekutín sú neoddeliteľnou súčasťou liečby. Paragrippe a Coryzalia sú prídavnými doplnkami v boji s touto chorobou.
Pri nachladení postupujeme podobne. Vitamíny, bylinky, z ktorých pripravujeme čaje ako lipový, šípkový, zázvorový, šalviový.
Chren s medom /1 lyžica chrenu a jedna medu/
Teplé mlieko, rum a 2 lyžice medu zastrašia každý bacil.
Kvapky do nosa sú samozrejmosťou dôjde k odpuchnutiu nosovej sliznice a lepšej priechodnosti nosových ciest/ na trhu ich je nekonečné množstvo – nie je však vhodné si ich kvapkať dlhšie ako 7 dní. Tehotné ženy a pacienti s tachykardiou by mali zvážiť užívanie ich užívanie. Nie všetky sú vhodné. Pri zapálenej nosovej sliznici a priesvitnom výtoku z nosa Apis mellifica 9CH 3x denne, Pyrogenium 9 CH 3xdenne do vymiznutia príznakov
Bolesť hrdla
Slepačia polievka najlepšie od mamičky, babičky, manžela alebo manželky zahreje nielen telo, ale aj dušu. Na hrdlo priam zázrak. Pomáha kloktanie šalviovým čajom, Bioparox, Jox, Homeovox, Septolete, Tantum verde, Homeogene 9 a ďalšie prípravky, ktoré nájdete v lekárni, len vybrať ten pravý. Kloktať roztokom z morskej soli, citrónové kloktadlo, cmúľať klinčeky, Do teplého mlieka pridajte na drobné kúsky posekaný cesnak a lyžičku medu, zamiešajte a vypite.
Na zachrípnutie je osvedčený Kalciový sirup / nemôžu diabetici/, obklad na hrdlo – na panvici rozpustíme masť, pridáme cesnak, vylejeme na vatu a vlažnou bavlnenou plienkou obviažeme krk (vata nesmie páliť, len byť teplá).
Kašeľ vlhký s produkciou hlienu
Lieky rozpúšťajúce hlieny/mukolytiká/. Z prírodnej lekárne použijeme cibuľu, cesnak, chren najlepšie v čerstvej forme, bazalku, tymián, skorocel, prvosienku, šípky, šalviu /nie pre deti a tehotné/, materina dúška, lipa. Dôležité je pravidelné a časté vetranie miestnosti.
Cibuľový nálev pripravíme tak, že pokrájame väčšiu cibuľu a zalejeme ju polievkovou lyžicou medu alebo cukru. Už po hodine cibuľa pustí šťavu, ktorú po lyžičkách podávame niekoľkokrát denne. Mrkvový sirup – 4 lyžice medu rozpustíme v pol litri čerstvej mrkvovej šťavy miešaním (bez varenia). Užívame jednu lyžičku päťkrát denne.
Pozor kašeľ nemusí byť len príznakom infekcie dýchacích ciest-hlavne u ľudí s pridruženými ochoreniami a vo vyššom veku je každý kašeľ bez iných príznakov infekčného ochorenia dôvodom lekárskeho vyšetrenia.
Verím, že rady starých mám aj tie moje Vám pomôžu a vy sa vyhnete chrípke a prechladnutiu a budete celý rok zdraví…